13-15.02.2015 Szabaton w Gdańsku

0

Szabaton Chasydzki w Gdańsku

8W lutowy walentynkowy weekend polska społeczność żydowska miała możliwość uczestnictwa w Szabatonie Chasydzkim, zorganizowanym przez Gminę Żydowską w Gdańsku, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich,  Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego FODZ, Ner Le Elef (Izrael-Polska) oraz Stowarzyszenie Żydowskie Cukunft. Z całego kraju zjechało około 50 osób, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Do Gdańska przyjechali przedstawiciele gmin i TSKŻów z Bielska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Słupska, Warszawy i Wrocławia. Koordynatorem tego spotkania byli Michał Samet z GWŻ Gdańsk, Monika Krawczyk z FODZ, Moti Nowakowski z GWŻ w Łodzi i Aleksandra Wilczura z TSKŻ i Cukunftu we Wrocławiu.

 

7Goście po przybyciu do gdańskiej synagogi przy ul. Partyzantów 7 zostali zakwaterowani w pobliskich hotelach, gdzie już od wczesnych godzin porannych mogli przygotowywać się do uroczystości szabatowych. Szabaton rozpoczął się wystawną kolacją, na którą zostali zaproszeni wszyscy członkowie społeczności żydowskiej Trójmiasta oraz rabin z Kaliningradu z rodziną. W czasie tego spotkania Michał Rucki opowiedział zebranym Dwar Torę do Parszy Miszpatim Szkalim, a Jan Kirschenbaum oraz Aleksandra Wilczura przedstawili im ideę Dnia Cedaki, akcji pomocowej dla najbiedniejszych członków społeczności żydowskiej we  Wrocławiu, którą Stowarzyszenie Żydowskie Cukunft zorganizowało we wrocławskim TSKŻ w grudniu 2014 r.

 

1W sobotę po modlitwach i obiedzie uczestnicy szabatonu wzięli udział w wykładzie profesora Grzegorza Berenta o historii Żydów gdańskich, a następnie uczestniczyli w intensywnym kursie gry w brydża, szachów oraz ping-ponga. Dla mniej wysportowanych zorganizowano w tym czasie długi spacer po Gdańsku. Wieczorem po Hawdali dla uczestników Szabatonu organizatorzy przygotowali koncert zespołu Księżyc oraz tradycyjny tisz w stylu chasydzkim prowadzony przez rabina i kantora Symchę Kellera z Łodzi. Wszyscy bawili się przy dźwiękach muzyki żydowskiej do białego rana. Jednak następnego dnia po śniadaniu musieliśmy pożegnać się czuje i z wielkim żalem ruszyć w podróż powrotną do domów.

3Impreza okazała się wielkim sukcesem kulturalnym, edukacyjnym i integracyjnym. Dlatego organizatorzy zdecydowali się zorganizować kolejny Szabaton, który tym razem odbędzie się w Łodzi w dn. 9-12 kwietnia 2015 r. z okazji święta Lag Ba Omer. W programie łódzkiego Szabatonu przewidziano m.in. kolację przy ognisku i muzyce żydowskiej, na który już teraz serdecznie zapraszamy.

1 of 1

Leave A Reply

dziesięć − pięć =