19 listopada 2017 obchodziliśmy czwartą edycję Dnia Cedaki, czyli Żydowskiej Dobroczynności, jednego z sztandarowych projektów Stowarzyszenia Żydowskiego Cukunft. Z kolei po raz trzeci był on przez nas obchodzony w ramach Międzynarodowego Dnia Micwy 365, czyli Dobrych Żydowskich Uczynków, który organizowany jest także w innych społecznościach żydowskich w Polsce, m.in. w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, w JCC Kraków i JCC Warszawa.
Stowarzyszenie Żydowskie Cukunft w tym roku już po raz trzeci uczestniczyło w Międzynarodowym Dniu Micwy. Powoli staje się to Cukunftową tradycją, że włączamy do naszego flagowego projektu – Dnia Cedaki (Dnia Żydowskiej Dobroczynności) – obchody Międzynarodowego Dnia Micwy (Żydowskich Dobrych Uczynków), który organizujemy w Polsce wspólnie z innymi żydowskimi organizacjami w Polsce, m.in. JCC Kraków, JCC Warszawa, czy Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.
Od 2014 roku, kiedy to Cukunft zorganizował po raz pierwszy Dzień Cedaki zbierając łącznie 100 kg ubrań, suchej żywności i detergentów dla potrzebujących Żydów z Dolnego Śląska, poprzez 2015 rok, kiedy to Cukunft zebrał 80 kg zimowych ubrań, żywności, drenowantów, śpiworów, pieniędzy i zabawek dla uchodźców ukraińskich i syryjskich obozów dla uchodźców w Serbii, aż do 2016 r., kiedy to projekt Dnia Cedaki przekształcił się dzięki staraniom Aleksandry Wilczury w całoroczny projekt Cukunftu Dzień Cedaki-Micwa Day 365, mający na celu wsparcie żydowskich dzieci z rodzin wielodzietnych i samotnych rodziców w potrzebie poprzez zapewnienie im książek, zeszytków, materiałów edukacyjnych, materiałów biurowych, tornistrów zdrowotnych, plecaków, butów i kostiumów sportowych, zabawek, ubrań zimowych, detergentów, żywności, wózków dziecięcych, itp. W ramach tego projektu Cukunft nawiązał silną współpracę z liderami społeczności żydowskiej w Łodzi oraz Przedszkola Żydowskiego Matanel, które dwukrotnie wspieraliśmy w 2016 r. i 2017 r.
Podczas projektu w 2017 r. Cukunft we Wrocławiu przeprowadził kilka działań w różnym czasie, ponieważ dla członków Stowarzyszenia Żydowskiego Cukunft każdego dnia jest Dzień Micwy!
W Cukunfcie piorytetem jest promowanie i kształcenie poprzez wartości żydowskie – takie jak Tzedakah, Kehila, Shalom i Tikkun Olam – jako uniwersalne zasady życia zarówno dla Żydów, jak i nie-Żydów. Dlatego postanowiliśmy, że w tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Micwy będą obejmować kilka działań reprezentujących wartości żydowskie, które uważamy za niezbędne we współczesnym społeczeństwie żydowskim i nieżydowskim.
Przede wszystkim zbieraliśmy materiały biurowe, książki i artykuły piśmiennicze dla dzieci żydowskich we Wrocławiu, Żarach, Łodzi, Bielsku-Białej i Lublinie, aby edukować świeckich członków społeczności żydowskiej we Wrocławiu o znaczeniu żydowskiej zasady „Kol Izrael Arevim Ze Le Ze” .
Po drugie, przekazaliśmy krew na lokalnej stacji krwiodastwa dzięki inspiracji Rebecyn Marii Szychowskiej, dyrektor Żydowskiego Przedszkola Matanel ze z Łodzi.
Na koniec zorganizowaliśmy otwarte warsztaty na temat Chanuki dla dzieci i ich rodziców, aby uczyć ich więcej o kulturze żydowskiej.
Głęboko wierzymy, że tylko połączenie żydowskiego wkładu w lokalną społeczność żydowską i nieżydowską gwarantuje spełnienie zasady „Tikkun Olam” – „Naprawiania Świata i czynienia go lepszym”, którą uważamy za największą micwę ze wszystkich!
ZDJĘCIA:
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA – WROCŁAW, POLSKA – 2017
MATANEL – PRZEDSZKOLE ŻYDOWSKIE – ŁÓDŹ, POLSKA – 2017
#MitzvahDay
#TzedakahDay
#Cukunft
#JewishFuture
#4JewishChildren
#4JewishWomen
2016 – III DZIEŃ CEDAKI WE WROCŁAWIU – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MICWY 365
W listopadzie 2014, Cukunftowcy zorganizowali pierwszy Dzień Cedaki we Wrocławiu, podczas którego zgromadzili 80 kg odzieży zimowej, buty, środki czystości, jedzenie i pieniądze dla potrzebujących członków i członkiń ze społeczności żydowskiej Wrocławia oraz Dolnego Śląska i Łodzi w wieku 4 -96 lat.
Ten wielki żydowski sukces edukacyjno-społeczny został powtórzony rok później, w listopadzie 2015, w ramach Międzynarodowego Dnia Micwy (International Mitzvah Day 365), kiedy to Cukunft zebrał pieniądze, śpiwory, odzież zimową, żywność oraz środki czystości nie tylko dla społeczności żydowskiej, ale też dla obozów przejściowych w Grecji i Słowenii. Cukunft mógł przekazać pomoc żydowską dla uchodźców dzięki wsparciu koalicji polskich NGOsów – Wrocław Wita Uchodźców prowadzonej przez Marcina Czerwinskiego, Katarzynę Wiącek i Agatę Ferenc.
W 2016 roku Cukunft zorganizował już trzecią edycję Dnia Cedaki, czyli Żydowskiej Dobroczynności we Wrocławiu i Lublinie także w ramach międzynarodowych obchodów Dnia Micwy, czyli Dobrych Żydowskich Uczynków (International Mitzvah Day 365). Podczas tegorocznej edycji Cukunft zgromadził dary dla potrzebujących pomocy członków społeczności żydowskiej Wrocławia, Dolnego Śląska, Łodzi i Lublina oraz kilku polskich rodzin nieżydowskich, ponieważ jesteśmy przekonani, że ubóstwo nie ma narodowości ani wyznania. Przez tydzień wszystkie dary cedakowe (żywność, ubrania, zabawki, książki, materiały szkolno-biurowe, środki czystości i pieniądze)były gromadzone w Firleju, szkole Tikkun Olam i szkole Szalom Alejchem.
Dzięki hojnemu wsparciu członków i członkiń społeczności żydowskiej Wrocławia, uczniów i uczennic, rodziców oraz nauczycieli żydowskich szkół oraz Junction – inicjatywy JDC, Charles&Lynn Schusterman Family Foundation i Hanadiv Europe członkowie i członkinie Cukunftu mogli pomóc wielu polskim i żydowskim rodzinom. Dzięki dodatkowemu wsparciu Junction i JDC Cukunftowcy zorganizowali także wyjątkowy koncert dla wszystkich darczyńców Dnia Cedaki znanego zespołu Jascha Lieberman Trio oraz grupy Golden Escort.
Przez ostatnie 3 lata projekt Dnia Cedaki we Wrocławiu był współtworzony i koordynowany przez: Jana Kirschenbauma, Joannę Grudzińską, Ewę Chava Pacult i Aleksandrę Wilczura. Jeśli chciałbyś dołączyć do grupy koordynatorów i wolontariuszy Dnia Cedaki, skontaktuj się z nami. Każda pomoc bardzo się przyda: cukunft.wroclaw@gmail.com
W tym roku chcielibyśmy szczególnie podziękować: Janowi Kirschenbaumowi,który uzyskał wsparcie finansowe inicjatywy Junction, Mirosławie i Romualdowi Kriegerom, Jarosławowi Szydłowskiemu, Robertowi Chmielewskiemu i wszystkim naszym wolontariuszom i wolontariuszkom.
ZDJĘCIA: